טישטוש תוך וורידי עמוק

זהו טיפול שיניים רגיל המבוצע ע"י רופא השיניים, המבוצע במקביל למתן חומר טשטוש ע"י רופא מרדים מומחה ומוזלף לתוך הוריד. אין זו הרדמה כללית לכן ההתאוששות מהירה והתהליך בטוח יותר.

מתי משתמשים בשיטה:

  1. במקרים של חרדה דנטלית – מטופלים רבים חוששים מטיפול שיניים. זוהי תופעה שכיחה ואין להתבייש או להרגיש אשמה בגללה.
  2. במקרים שיש צורך בטיפולים רבים וממושכים עקב הצטברות בעיות רבות במערכת הלעיסה ורוצים לקצר את אורך הטיפול.
  3. במקרים ולמטופל יש רפלקס הקאה מוגבר.
  4. במקרים של טיפולים כירורגיים מורכבים כמו התקנת שתלים זיגומטים או שתלי אוכף בהתאמה אישית.

השיטה מאפשרת להאריך את זמן הטיפול ולהפחית את מספר הטיפולים. הסדציה היא דרך מצויינת להתמודד עם החרדה הדנטלית או עם הרצון לחיסכון משמעותי בזמן הטיפולים ומספר הפגישות במרפאה.

  • ניתן לבצע מספר גדול של טיפולים בפגישה אחת.
  • המתרפא יכול לשתף פעולה ולהתגבר בקלות רבה יותר על הטיפול.
  • אחרי הטיפול ישנה תופעה ״טובה״ של שיכחה.

תיאור השיטה

בתחיל התהליך ועוד לפני טיפול השיניים, המרדים מחדיר לוריד חומר סדטיבי דמוי וואליום דרך הזרוע על ידי אינפוזיה. לאחר התחלת השפעת הסדציה מתחיל טיפול השיניים כאשר המרדים נשאר ועוקב אחרי מצב המטופל כל זמן הטיפול. המרדים מווסת את כמות חומר הסדציה לפי הצורך, כדי לשמור על מצב של נוחות מקסימלית למתרפא ולרופא בעבודתו. רופא השיניים משתמש בהרדמה מקומית, אך המתרפא לא מודע לפעולה זו. המטופל מנומנם אך יכול לשתף פעולה ולתקשר עם הסובבים אם יידרש לכך, אך בו בזמן הפחד והחששות נעלמים כתוצאה מפעילותו של המרדים. בנוסף, המטופל לא יזכור את הטיפול בצורה טראומתית וכך ״נחסך״ הפחד לטיפול הבא. בסוף הטיפול הרפואי הדנטלי, מפסיק המרדים את מתן התרופה והמתרפא יכול בתוך מספר דקות לקום. בדר״כ ישאר המטופל לאחר תם הטיפול כ-30 דקות במרפאה לצורך השגחה וביקורת. לאחר מכן משוחרר המתרפא לביתו כמעט ללא מגבלות מלבד המלצה שלא לנהוג לאחר הסדציה ולכן יש לחזור הביתה עם מלווה.

לסיכום

טיפול שיניים תחת סדציה תוך וורידית נמצא כשיטה מצויינת המאפשרת למתרפאים לקבל טיפולי שיניים בקלות יחסית ללא טראומה. השיטה מאפשרת לרכז מספר רב של טיפולים בפגישת טיפול אחת ובכך מתאימה לחיסכון בזמן הטיפול.