עקירת שיני בינה

למה ומדוע צריך לעקור אותן?

למה הן נוצרות, באיזה גיל הן בוקעות, האם תמיד חייבים לעקור?  ומהי שן בינה כלואה ואילו סיבוכים עלולים להתעורר? שיני הבינה הן מקור לבעיות של לא מעט אנשים וכל מה שצריך לדעת עליהן במיוחד בשבילכם במאמר.

ד"ר שלומי לדרמן D.M.D | כירורג פה ולסת מומחה

מדובר בשיניים טוחנות השלישיות והאחרונות בהתפתחות מבין כלל השיניים והן לרוב בוקעות בגילאים מאוחרים יותר בין 17 שנים ל-24 שנים אשר מיוחסים לגיל בגרות ובינה ומכאן הם נקראות שיני בינה. הן נמצאות בחלק האחורי ביותר של הלסתות, בלסת העליונה, בלסת התחתונה וישנם בסה"כ ארבע שיני בינה בחלל הפה אשר התפתחותן לא תמיד תקינה.

בתהליך התפתחות האבולוציה של האדם, חלה הקטנה משמעותית בגודל הלסתות אך גודל השיניים לא השתנה באופן משמעותי, לכן בניגוד לשיניים אחרות ברוב המקרים אין בלסתות מספיק מקום לבקיעה תקינה. כתוצאה מכך שיניים אלו אינן בוקעות במקומן המיועד ומצב זה יוצר את השיניים כלואות בצורות כליאה שונות או שן שבקעה במצב לא תקין ולכן בשגרת החיים הם אינן משתתפות בתהליך הלעיסה שלנו ואינן משמשות אותנו, אך יחד עם זאת, זה עדין לא אומר שיש צורך בעקירה למרות שבמרבית מהמקרים עקירתן הכרחית על מנת למנוע בעיות רפואיות וסיבוכים עתידים העלולים להיווצר ויפה שעה אחת קודם.

רובנו חווינו כאבי שיניים, דלקות, נפיחות ומצבים אחרים שאינם נעימים כתוצאה מבקיעתן. כאשר יש חוסר מקום בלסתות לבקיעת השן, הבקיעה אינה תקינה והשן כלואה, כתוצאה מכך עלולות להתעורר שלל בעיות וסיבוכים מבניהן: פגיעה בשן סמוכה ואפילו נזק לעצם, צפיפות יתר בשיניים, נפיחות, כאבים עזים, מחלות חניכיים ואף זיהום בחניכיים, היווצרות ציסטה או גידול במקרים נדירים יותר.

חשוב לציין, כי האבחנה הנדרשת האם לעקור את השיניים בלסתות אינה תלויה רק במידה ויש לכם כאבים או אי נוחות אלא במגוון שיקולים רפואיים נוספים ולכן עדיף לעקור אותן לפני שמתפתחים סיבוכים העלולים לסכן אתכם ומומלץ להגיע למומחה לכירורגית פה ולסת על מנת לבצע אבחון וייעוץ ראשוני. בבדיקת האבחון הרופא יתייחס למצב הרפואי הכללי, גיל המטופל ומבנה הלסת, פרופיל הבקיעה, צורת השן אשר כל אחד מהם תורם בנפרד למורכבות העקירה הכירורגית.

הליך העקירה הינו פעולה כירורגית (כלומר ניתוחית) והפרוצדורה שלה מורכבת יותר העלולה להיות עם לא מעט סיבוכים אפשריים לעומת עקירת שן רגילה בייחוד כאשר מדובר בשן כלואה אשר במקרה זה ישנו צורך בהפשלת חניכיים ולעתים אף הוצאת השן בחלקים. בנוסף לזאת, מיקומן הוא בקרבה למבנים אנטומיים חשובים אשר עלולים להיפגע במהלך עקירה לא מיומנת של השן. הנזק יכול להיות במצבים מסוימים גם בלתי הפיך. לאור העובדה כי ישנם סיכונים רבים בעקירתן מומלץ לבצעם אצל כירורג פה ולסת מומחה.

זכרו! אין גיל מומלץ לעקירת שן בינה והטיפול נעשה אך ורק במידת הצורך ובהמלצתו של כירורג פה ולסתות מומחה!